Jak przebiega proces tyczenia budynków?
Proces tyczenia obiektów budowlanych jest czynnością, którą może wykonywać wyłącznie geodeta z odpowiednimi uprawnieniami. Sam przebieg czynności w tym zakresie jest niezwykle istotny, gdyż na jego podstawie wykonuje się kolejne prace budowlane. W przypadku źle wykonanego tyczenia cała inwestycja może zakończyć się niepowodzeniem. Sprawdź, jak wygląda taki proces krok po kroku.
Tyczenie budynku – na czym polega ta czynność?
Tyczenie budynku wykonuje się jeszcze przed rozpoczęciem właściwych robót budowlanych. Eksperci z firm zajmujących się tymi czynnościami na co dzień, jak np. Biuro geodezyjne Geonet, podkreślają, że jest to szereg prac geodezyjnych. Ich wykonanie polega na wytyczeniu granic budynku mającego powstać na działce. Wszystko natomiast odbywa się zgodnie z planami budowlanymi. Wykonywane przez specjalistę prace mają zatem kluczowe znaczenie dla dalszej budowy. Geodeta podczas tyczenia dokonuje tak zwanego wzniesienia budynku na danej działce. Warto jednak pamiętać, że nie można podjąć takiego działania, nie mając pozwolenia na budowę.
Przebieg tyczenia budynku, jak wygląda?
Cały proces związany z tyczeniem obiektu na danej działce opiera się na utrwaleniu na gruncie głównych osi obiektu, zgodnie z planami. Dotyczy to dwóch segmentów:
- części naziemnej,
- części podziemnej – o ile ta została przewidziana w planie.
Zależnie od projektu proces tyczenia może zostać podzielony na kilka etapów. Ma na to wpływ przede wszystkim rozmiar planowanej inwestycji – w przypadku tyczenia pod zabudowę domu jednorodzinnego, prace zazwyczaj wykonuje się w ciągu jednego dnia. W przypadku większych inwestycji konieczne jest rozłożenie ich na kilka etapów.
W przypadku tyczenia fundamentów możliwe jest skorzystanie z dwóch różnych metod – kołków oraz ław drutowych. Druga z nich jest uważana przez specjalistów za najdokładniejszą. Opiera się ona na wyznaczeniu krawędzi fundamentów lub też osi całego budynku. Metoda kołków jest mniej dokładna, ale za to najtańsza. Stosując ją, geodeta wyznacza wyłącznie punkty przecięcia się osi budynku oraz zewnętrznych narożników domu.
Kto może wykonać tyczenie budynku?
Prace związane z tyczeniem obiektu należy zlecić wyłącznie wyspecjalizowanym w tym zakresie podmiotom. Zajmuje się tym więc geodeta, który ma odpowiednie uprawnienia i wiedzę na temat wykonywanych przez siebie czynności. Pracuje natomiast zgodnie z metodą wybraną przez swojego klienta. Sporządzony przez specjalistę operat stanowi następnie element dokumentacji budowlanej danego obiektu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana