Na czym polega inwentaryzacja powykonawcza?
Prowadzenie każdej inwestycji budowlanej wymaga korzystania z usług osoby, która będzie w stanie wykonać niezbędne prace dodatkowe, a więc odpowiednie badania geologiczne, a także pomiary geodezyjne. Pomoc geodety będzie konieczna nie tylko na etapie przygotowań i wyznaczania położenia poszczególnych części budowli, ale także po zakończeniu robót, gdy zajdzie potrzeba sporządzenia kluczowej dla oddania obiektu inwentaryzacji powykonawczej.
Czym jest inwentaryzacja powykonawcza?
Inwentaryzacja powykonawcza jest procesem polegającym na zebraniu danych dotyczących działki i sposobu jej zagospodarowania przez wykonanie odpowiednich pomiarów geodezyjnych. Jej celem będzie odnotowanie wszystkich zmian, które miały miejsce podczas realizacji inwestycji, co będzie podstawą do stwierdzenia czy cały proces przebiegł zgodnie z przedstawionym projektem oraz uzyskanymi pozwoleniami. Dokumentacja powykonawcza zawiera opracowanie geodezyjno-kartograficzne wraz z operatem geodezyjnym i pozwala na naniesienie zmian na mapie zasadniczej uwzględniające przestrzenne rozmieszczenie elementów zagospodarowania terenu. Obejmuje ona nie tylko budynek, ale również doprowadzone do niego instalacje – przyłącze wodociągowo-kanalizacyjne, kable elektroenergetyczne i rury gazowe. W ramach operatu zbierana jest natomiast dokumentacja geodezyjna tworzona na poszczególnych etapach budowy. Oryginały opracowania trafiają do wydziału dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, gdzie posłużą do zaktualizowania informacji w ewidencji gruntów i budynków, a także uzbrojenia terenu. Kopia inwentaryzacji powykonawczej jest dołączana do dokumentacji budowy oraz wręczana inwestorowi.
Czemu służy przygotowanie inwentaryzacji powykonawczej?
Sporządzenie inwentaryzacji powykonawczej jest elementem procedur, które umożliwiają rozpoczęcie użytkowania obiektu. Dołącza się ją do dokumentacji przekazywanej po zakończeniu prac. Jej przygotowanie będzie niezbędne w przypadku budynków, przy których konieczne jest występowanie o pozwolenie na budowę, a także jednorodzinnych budynków mieszkalnych, które wzniesiono w ramach zgłoszenia tj. wówczas, gdy ich obszar oddziaływania mieści się w granicach działki. Biuro Geodezyjno-Kartograficzne Marcina Wasiłowskiego zapewnia kompleksową obsługę inwestycji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana